Anasayfa
2018-07-05 01:27:06 ( 12174 izlenme )
Reklamlar

A&G’den 2019 Doğu illeri seçim tahmini…

Ama diğer illerde bir tahminde bulunmak mümkün değil” diye konuştu.

A&G Araştırma şirketinin sahibi Adil Gür de, erken yerel seçimlerin, pratikte mümkün olmadığını kaydetti.

K24’e konuşan Gür, “Önce anayasayı değiştirmeleri lazım. Söylenen şeyin pratikte çok da uygulanabilir olduğunu düşünmüyorum. Çünkü Meclis’in toplanıp anayasayı değiştirmesi lazım. Meclis Ekim ayında açılıyor, bu ay içinde anayasa değiştirilse seçim Ocak 2019’a denk geliyor. Yani seçimin söylendiği gibi Kasım’da yapılabilmesi için meclisin Temmuz’da toplanıp karar vermesi lazım” dedi.

Gür şu değerlendirmeyi yaptı:

“Genel seçimler anayasaya bağlı değil. Meclis’in çoğunluğun oyuyla karar veriliyor. Ama yerel seçim meselesi öyle değil. En az 400 vekilin lehte oy vermesi gerekiyor. Meclis açık olsa, belki karar verilebilirdi ama kapalı.”

“Kuvvetle muhtemel yerel seçimlerde yine ittifaklar gündeme girecek” diyen Gür, HDP’nin, yerel seçimlerdeki performansı için ise, “Doğu ve Güneydoğu’da sonucun pek değişeceğini zannetmiyorum, yine HDP alır. Ama diğer illerde bir tahminde bulunmak mümkün değil” diye konuştu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

GÜLİSTAN TOKDEMİR: Dardimın dartki gırana Aze herım .. Güneydoğu'da MHP’nin oyları nasıl arttı? İşte cevabı..! Hayatını zor şartlarda kazanan iki çocuğun dayanışması izleyenlerin gözlerini yaşarttı Hasip Kaplan kürsüye sapanla çıktı. O unutulmaz konuşması...