Anasayfa
2018-07-05 01:27:06 ( 12181 izlenme )
Reklamlar

A&G’den 2019 Doğu illeri seçim tahmini…

Ama diğer illerde bir tahminde bulunmak mümkün değil” diye konuştu.

A&G Araştırma şirketinin sahibi Adil Gür de, erken yerel seçimlerin, pratikte mümkün olmadığını kaydetti.

K24’e konuşan Gür, “Önce anayasayı değiştirmeleri lazım. Söylenen şeyin pratikte çok da uygulanabilir olduğunu düşünmüyorum. Çünkü Meclis’in toplanıp anayasayı değiştirmesi lazım. Meclis Ekim ayında açılıyor, bu ay içinde anayasa değiştirilse seçim Ocak 2019’a denk geliyor. Yani seçimin söylendiği gibi Kasım’da yapılabilmesi için meclisin Temmuz’da toplanıp karar vermesi lazım” dedi.

Gür şu değerlendirmeyi yaptı:

“Genel seçimler anayasaya bağlı değil. Meclis’in çoğunluğun oyuyla karar veriliyor. Ama yerel seçim meselesi öyle değil. En az 400 vekilin lehte oy vermesi gerekiyor. Meclis açık olsa, belki karar verilebilirdi ama kapalı.”

“Kuvvetle muhtemel yerel seçimlerde yine ittifaklar gündeme girecek” diyen Gür, HDP’nin, yerel seçimlerdeki performansı için ise, “Doğu ve Güneydoğu’da sonucun pek değişeceğini zannetmiyorum, yine HDP alır. Ama diğer illerde bir tahminde bulunmak mümkün değil” diye konuştu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hem Sesi, Hemde Güzelliği ile büyüleyici Kürd kızı.. Ez Heliyam... Kobra yılanı ile cesaret sınavı veren Kamboçyalı yürekleri ağza getirdi... Kürt oyuncu' diyorlar… BAKINIZ "ISLAMI AHLAK " SIRALAMASINA GÖRE KIMMIS EN AHLAKLI ÜLKE ??? IZLEYIN