Abdulkadir Aygan Eski Jitem Personeli Vedat Aydın’ı Nasıl Katlediklerini İtiraf Ediyor..!

25584 izlenme2018-07-05 08:32:32
Reklamlar


90'ların ilk faili meçhulü: Vedat Aydın cinayeti

Kürt siyasi hareketinin ilk yasal partisi Halkın Emek Partisi (HEP) Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın bir gece evinden kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce alındı. 2 gün sonra cesedi bulundu. Cenazesi Diyarbakır'da 12 Eylül'den sonraki en büyük kalabalığı topladı.


Türkiye onu 1990'da Ankara’da İnsan Hakları Derneği kongresinde yaptığı Kürtçe konuşmayla tanıdı. Bu konuşması nedeniyle cezaevinde yattı. Diyarbakır'a döndü HEP il Başkanı oldu.

Bir gece kapısı çalındı, kendilerini polis olarak tanıtan kişiler onu götürdü. Gözaltına alındığı kabul edilmedi. İşkence yapılmış cesedi, Diyarbakır'a bir saat mesafe uzaklıkta bulundu.

Cenazesi Diyarbakır'da 12 Eylül sonrasının en büyük kalabalığını topladı. Cenazede olaylar çıktı. 3 kişi öldü. Yüzlerce kişi yaralandı. Cinayet soruşturması 20 yıl sonra tekrar açıldı. Eşi Şükran Aydın 20 yıl sonra emniyete çağrıldı. "Gece eve gelenler bunlar mıydı?" diye soruldu. Aydın "20 yıl oldu, nasıl tanıyayım" dedi. Cinayet dosyası hala açık. Güneydoğu'da 90'ların ilk faili meçhullerinden biri aydınlatılmayı bekliyor.HDP Van il Örgütü 5 Temmuz 1991'de katledilen Insan Hakları Savunucusu Vedat Aydın 'ı ölümünün 27. Yılında bir kez daha andı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi : 


Insan Hakları Savunucusu İHD Diyarbakır Şube Başkanı Vedat Aydın,  JITEM tarafından 5 Temmuz 1991'de hunharca katledildi. Hala konuya ilişkin bir iddianame bile iddianame hazırlanamadı ancak ne yaparlarsa yapsinlar bizler katilin kim oldugunu iyi biliyoruz ve katillerin peşini bırakmayacağımızı bir kez daha belirtiyoruz.Vedat Aydın'ı katledilişinin 27. Yıldönümünde bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Oyuncu Barış Atay, şarkıcı Yavuz Bingöl'ün "özgürüz" sözlerine tepki gösterdi CHP’li Belediye başkanı, Alevi Olan Kürd Sanatcının Konserini İptal Etti Erdoğan’ın AKP’lileri Şoke Eden Konuşması Sosyal Medyaya Damgasını Vurdu Ünlü Kürd Sanatcısından Erdoğan’a Özel Beste

Bakmadan Geçme!

KAPAT
SONDAKİKA > SAPIK YAKALANDI..!