Anasayfa
2018-10-28 01:45:49 ( 134 izlenme )
Reklamlar

AHMET KAYA MEMLEKETİNDEN HAYAT BULDU

Malatya Büyükşehir Belediyesince kurulan kültürevinde, şehrin yöresel yemeklerinden günlük yaşamına kadar yaklaşık yüz yıllık geçmişine ışık tutuluyor.

Kent merkezindeki Sanat Sokağı’nda tarihi kent mimarisine uygun inşa edilen iki katlı evde, yaklaşık bir asırlık yaşam, balmumu heykellerle ziyaretçilere anlatılıyor.

Şehrin yemek kültüründen günlük yaşamına kadar birçok unsur burada gözler önüne seriliyor.

Kültürevine gelen ziyaretçileri, Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden Kemal Sunal’ın “Hababam Sınıfı” filmindeki görüntüsüyle oluşturulan bal mumu heykeli karşılıyor. Odada yayınlanan filmin repriklerini duyan konuklar, sanatçının filmlerinin afişlerini incelerken ve öz geçmişini okurken duygulu anlar yaşıyor.

Ahmet Kaya için ayrılan odada ise sanatçının kendi sesinden “Karar vermek zor” adlı eserinde geçen “Malatya’dan çıktım yola” mısraları ziyaretçileri karşılıyor. Sanatçının sazı, kıyafeti ve kişisel eşyaları da yine öz geçmişinin yanında sergileniyor.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentlerin gelişip değiştiğini, kendilerinin de daha yaşanılabilir bir şehir oluşturmak için çalıştığını ifade etti.

Bu gelişmenin yanında kültürel değerlerin de korunması gerektiğini dile getiren Çakır, kültürlerin gelecek nesillere aktarılmasının zorunlu olduğunu kaydetti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Karasu: Erdoğan’a en büyük desteği veren ülkeyi açıkladı... Hamam böceğini elektrikli sandalyede idam eden heykeltıraş tutuklandı Okuduğu Kürtçe Rock Müzik İle Sosyal Medyaya Damgasını Vurdu... HDP'den Milletvekili Adayı olan Sanatçı Barış Atay, neden HDP dedi?!