Anasayfa
2018-11-20 03:17:07 ( 1610 izlenme )
Reklamlar

AİHM'den Türkiye'ye Demirtaş cezası

AİHM, Demirtaş’ın tutukluluğuna son verilmesi için gereğinin yapılması gerektiğini karara bağladı. Mahkeme; uzun tutukluluk, seçilme hakkı ve Sözleşme’nin 18’inci maddesinin ihlal edildiğine karar verdi.

AİHM, tutukluluğun devam etmesini haklı kılan yeni gerekçeler ve kanıtlar ileri sürülmedikçe tutukluluğun mümkün olan en kısa tarihte sonlanmasını talep etti.

Mahkeme, Türkiye'nin Demirtaş’a 10 bin euro manevi, 15 bin euro da maddi tazminat ödemesine hükmetti.

Türkiye Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili aldığı karara yönelik açıklama yaptı.

Türkiye Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AİHM'nin kararına ilişkin, "Kararı bir görelim. Bu konuda yargılamayı yapan yargı mercii karar verecektir" dedi.

4 Kasım 2016'da HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ ve 9 milletvekili ile birlikte Türkiye Anayasası'na göre "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "terör örgütü üyesi olmak", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "örgüt adına suç işlemek" iddialarıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak Edirne F Tipi Cezaevi'ne götürüldü.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Pervin Buldan ... Bir gün herkes HDPli olacak siz de dahil... Fatih Portakalın Cevabı Çok İlginç SAVAŞ UÇAKLARI GÖKYÜZÜNÜ KURDİSTAN BAYRAĞI İLE SÜSLEDİLER Ceylanpınar Bld Bşk’nını taramalı silahlarla skandal karşılama merasimi... Çorlu'da HDP heyetine provokasyon girişimi