" Alaska ' da her zaman bir sürpriz olur."

1310 izlenme2018-11-07 04:33:48
Reklamlar

Amerika ve Asya kıtalarını birbirinden ayıran, sert iklim koşulları ve buzulları ile bilinen Alaska hangi ülke sınırları içinde? Alaska’da kimler yaşar? İşte ilginç bilgiler…

Amerika Birleşik Devletleri’nin 49. eyaleti olan Alaska, Kuzey Amerika’nın kuzeybatısında yer alan bir yarımadadır.
Kuzey Buz Denizi ve Bering Denizi ile çevrilmiş Alaska’nın doğusunda Kanada yer alır. Alaska’yı Asya kıtasından Bering Boğazı ayırır. Alaska’nın beşte ikisi Kuzey Kutup dairesi içinde yer alır.
Alaska, ABD’nin yüzölçümü açısından en büyük eyaleti olmasına karşın nüfus yoğunluğu en düşük olanıdır. Tundralarla çevrili Alaska’nın başkenti Juneau’dur.
Yarımada, yüksekliği 6 bin 194 metreyi bulan Kuzey Amerika’nın en yüksek dağı McKinley’e evsahipliği yapar.
Yukon, Alaska’nın en uzun nehridir. Toplam uzunluğu 3 bin 300 kilometreyi bulur. Nehir, Kanada topraklarından doğarak Bering Denizi’ne dökülür. Özellikle yaz aylarında nehirden ulaşımda faydalanılır.
Alaska’da birçok göl bulunur, en büyükleri İlliama ve Clark’tır.
Topraklarının genişliği nedeniyle Alaska’da farklı iklim çeşitleri hüküm sürer. Yarımadanın güneyinde okyanus iklimi, iç kesimlerde kara iklimi, kuzeyinde ise arktik çöl iklimi etkilidir.
Alaska’da yıllık ortalama sıcaklık 6,5 dereceyi aşmaz.
ABD’nin doğal kaynaklar açısından en zengin eyaletidir. Eyaletteki doğal kaynakların başında, ham petrol gelir. Diğer zengin doğal kaynakları kömür, kum, altın, gümüş ve kereste olarak sıralanabilir.
Alaska’nın nüfusunun yüzde 15′ini eskimolar ve kızılderililer, yüzde 2,5′unu siyahlar oluşturur, geri kalanı beyazdır. Beyaz nüfusun önemli bir kısmı askeri üslerde görevli ABD vatandaşlarıdır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Araba Sürerken Söylediği Şarkı Sosyal Medyada İzlenme Rekorları Kırıyor... Anne maymun bebeğini leopar avından koruyabilecekmi..? Zavallı bebek maymun. Kürt işadamı Kaliforniya’da kendi Kürdistan’ını yarattı! İşte O Çiftlik Suruç´ta havaya ateş açılarak durdurulan otomobilde 4 çuval oy pusulası ele geçti

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Akp Sindirme Politikalarına Devam Ediyor ! Fatih Portakal Hakkında Soruşturma Başlatıldı