Ayhan Bilgen Suruçta Silahsız Yurttaşlara Saldırı Anlarını Yayınladı (+18)

33390 izlenme2018-06-22 10:23:22
Reklamlar

Suruç'ta silahsız yurttaşımıza dükkanında yapılan saldırının görüntüleri yayınlandı. 

24 Haziran bütün zalimlerin zulümlerine cevap olacak!Suruç'ta AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın abisi 54 yaşındaki Mehmet Şah Yıldız'ın esnaf Adil Şenyaşar'a kurşun yağdırdığı ve hemen kaçtığı görüntüler ortaya çıktı.

Yaralı Adil Şenyaşar hastanede 17 farklı çaplarda silah 14 kesici delici aletle öldürüldü. 

Kardeşi Celal 6 adet farklı çaplarda ateşli silah mermisiyle, çocukları için hastaneye giden babaları Hacı Esvet, 30 kesici yaralamayla öldürüldü.


HDP'den Suruç açıklaması

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde seçim çalışması yapan AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ve beraberindekilerle, esnaf ziyaretinde bulundukları sırada bir grupla tartıştı. Olayda 3 kişi yaşamını yitirirken 9 kişi de yaralandı. Suruç'ta yaşananlara ilişkin HDP'nin resmi twitter hesabından açıklama yapıldı.


Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde seçim çalışması yapan AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ve beraberindekilerle, esnaf ziyaretinde bulundukları sırada bir grupla tartıştı. Tartışmanın kavgaya dönüştüğü olayda 3 kişi öldü, 9 kişi yaralandı. Kavgada yaşamını yitirenlerden birinin, AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın kardeşi Mehmet Ali Yıldız olduğu belirtildi.

HDP'nin resmi Twitter hesabından, Suruç'ta yaşananlara ilişkin yapılan açıklama şöyle:

"24 Haziran'a günler kala çok üzücü olaylarla karşı karşıya kalıyoruz. Provokasyonlarla halkın ayaklandırılmaya çalışıldığını görüyoruz. Suruç'ta 3 kişinin yaşamını yitirdiğinin bilgisini aldık. Bunu yapanları lanetliyoruz.

Bu seçim bir savaş seçimi değildir, insanların birbirini öldürecek düzeye gelmemesi gerekir. İnsanlarımız kendi kaderlerini belirleyecekler, herkesin buna saygı duyması gerek. Biz halkımız kimi seçerse ona saygı duyacağız, karşı taraf da buna saygı duymak zorundadır!"


Partinin Merkez Yürütme Kurulu'ndan açıklama

Suruç'ta yaşanan olayın ardından HDP'den ikinci açıklama geldi. HDP'nin Merkez yürütme Kurulu'ndan yapılan açıklama şöyle:

Seçimlere 10 gün kala çeşitli illerde saldırılar yaşanmaktadır. Yaklaşık 1 aydır yan yana stantların açıldığı ve her partinin kendi yerel çalışmasını sürdürdüğü ortam seçimlere 10 gün kala değiştirilmeye başlanmıştır.

Urfa Suruç’ta yaşanan ve şu ana kadar bize gelen bilgilere göre 3ü esnaf 5 kişinin ölümüyle, 8 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olay son derece vahimdir. Öncelikle ölenlere rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyoruz.

Suruç halkını, demokratik kamuoyunu ve tüm Türkiye’yi provokasyonlara karşı sağduyulu ve itidalli olmaya davet ediyoruz. Hükümete ve medyaya sorumlu bir dil kullanmaları gerektiğini hatırlatıyoruz. Medya organları gelişmeleri çarpıtarak ve asılsız iddialara dayandırarak yaymaktan ve ortamı körüklemekten derhal vazgeçmelidir.

Başbakana, İçişleri ve Adalet Bakanlarına sesleniyoruz. Seçim çalışmalarının güvenliğinin sağlanması için gerekenler bir an önce yapılmalıdır. Göreviniz güvenli bir seçim çalışması ortamını sağlamaktır. Savcıları acilen Suruç’taki olay yerinde ve hastanede delillerin karartılmaması için göreve çağırıyoruz.

Herkes soğukkanlılığını korumalı, seçim çalışmalarını demokratik bir tarzda sürdürmelidir. Seçimlere kavga ve kan bulaşmamalıdır.


Suruç gerçeği bu işte. 


“olay esnasında evdeydim. haber alır almaz dükkana koştum. daha olay yerine varmadan kadınlar ‘gitme, çocuklarını öldürdüler. seni de öldürürler’ dediler. gitmeme izin vermediler. dönerken yolda eşimi gördüm. hiçbir şeyden haberi yoktu. bana ‘ne oldu dedi’, ben de söyledim. sonra birlikte dükkana doğru gittik, polis izin vermedi. sonra ambulans geldi. dükkandan birini çıkarıp, ambulansa bindirip götürdüler. sonra biri geldi pikabıyla bizi hastaneye götürdü. eşimle birlikte hastaneye girer girmez akp’li vekil yıldız’ın yakınları bize saldırdı. hastanenin içine girer girmez 20 erkek etrafını sardı. serum şişesinin asıldığı demirlerle kafasına vuruyorlardı. kanlar içinde kaldı. ellerinden almaya çalıştım; sağa gittim, sola gittim, boş. hiçbir şey yapamadım, alamadım. polis oradan uzaklaştı. hastanenin dışına gitti. sadece bir polis orada bekliyordu. ben gittim o polisin yakasına yapıştım, ona ‘siz nasıl bir hükümetsiniz, öldürdüler, adamı öldürdüler, gel kurtar’ dedim, yerinden kıpırdamadı. yerinden sarstım, ‘nasıl bir devletsiniz, öldürdüler’ dedim. polis ne yerinden kıpırdadı, ne de konuştu. linç ettiler, sonra da kafasına kurşun sıktılar. kafasına kurşun sıkanı görsem tanırım. sonrasında kendimi kayıp etmiştim, çocuklarımın arkadaşlarından biri geldi beni oradan götürdü. oradan nasıl gittiğimi hatırlamıyorum. eşimin nasıl linç edildiğini, nasıl öldürüldüğünü gördüm. sonrasını hatırlamıyorum…” (suruç’ta iki oğlu ve eşi öldürülen emine şenyaşar)

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hırsızlık Yaparken Yakalanan Kobra. İzleyenleri Hayrete Düşürdü.... Berna Laçin’den Sert Tepki: Sen Bizi Salakmı Sandın Babam ve Oğlum en duygusal sahnesi... Adnan Oktar’ın Suçsuzluğunu Savunan Türbanlı Kedicikler

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Doğayla iç içe müzik keyfi budur, dinlerken insanın ruhunuza hitap ediyor. ağzına sağlık...