Bel Fıtığın Olan Kadını Bakın Sanayide Nasıl Düzeltti.

11093 izlenme2018-07-03 02:08:57
Reklamlar
Bel fıtığının belirtileri nedir?
Bel ağrısı, kalçaya, tek veya iki bacağa yayılan ağrı, yürüme güçlüğü, bacakta uyuşma ve güçsüzlük, nadir olarak idrar kaçırma.
Bel fıtığı neden oluşur ve nasıl önlenebilir?
Ağır kaldırma, uzun süre aynı pozisyonda çalışma, yüksekten düşme, travma, uzun süren stres, fazla kilo, çok doğum, düzenli spor yapmamak, kronik öksürük ya da kalıtsal nedenlerle oluşur. Korunmak için düzenli, sırt kaslarının güçlendiren spor yapmak, bir şey kaldırırken doğru şekilde pozisyon almak (sırt düz ve dizler kırılarak kaldırmak), omurgaya fazla yük binmemesi için ideal kiloda olmak.
Bel fıtığı tanısı nasıl konulur?
Yukarda ki şikayetleri olan kişinin beyin cerrahi uzmanı tarafından öncelikle nörolojik muayenesi yapılır. Doktor muayene bulgularını değerlendirir ve hastanın tedavisini planlar. Kesin tanı bel MRI tetkiki ile konur.
Bel fıtığı tedavisinde izlenen yol nedir?
Hasta ağrı şikayeti ile beyin cerrahisine müracaat eder. Yapılan muayenede refleksler normal, güçsüzlük yok ise hastaya ağrı kesici, kas gevşetici ilaçlar ve mutlak yatak istirahatı önerilir. 3 - 4 gün içinde şikayetlerinde azalma olmaz ve yeniden yapılan nörolojik muayenesinde kötüleşme yoksa hasta fizik tedavi kliniğine sevk edilir. Şikayetleri devam ederse hastaya gerekli radyolojik tetkikler yapılarak yeni bir tedavi protokolüne başlanır.
Çözüm her zaman ameliyat mı?
Benim şahsi tecrübelerim ve yapılan istatistiksel çalışmalar göstermiştir ki, bel ve bacak ağrısı ile beyin cerrahisi doktoruna müracaat eden hastaların büyük çoğunluğu tıbbi tedavi ve yatak istirahatı ile sağlığına kavuşmaktadır. Bu şikayetler ile gelen hastaların % 3 - %5 kadarına cerrahi tedavi gerekmektedir.
Hangi durumlarda mutlaka ameliyat gereklidir?
Hastaya uygulanan tıbbi tedavi ve fizik tedaviye yanıt vermeyen, 3 - 4 haftadan uzun süren ağrı, hasta ilk muayeneye geldiğinde tespit edilen nörolojik defisit (İdrar kaçırma, güç kaybı, refleks kaybı ) mutlak ve acil ameliyat gerektirir.
Ancak bu hasta sayısı çok azdır.
Hangi ameliyat tekniği kullanılıyor?
Hastaya göre değişmekle birlikte mikro diskektomi diye adlandırılan mikroskop ile yapılan ameliyatlar şu an daha çok tercih ediliyor. Bunun yanı sıra daha yeni yeni kullanılmaya başlanılan endoskopik disk ameliyatı da yapılıyor. Bel fıtığında halk arasında lazer ameliyatı çok yaygın telaffuz ediliyor. Bel fıtığında lazerle ameliyat yok denecek kadar az 7 - 8 yıl önce yaygın yapılmaya çalışıldı başarı şansı az olduğu için klasik cerrahlar tarafından pek rağbet görmedi.
Bel fıtığı ameliyatı sonrası nasıl geçiyor?
Hasta ameliyat sonrası yatağına alınır, anestezinin etkisinden çıkan hasta yeniden doğmuş gibidir, o dayanılmaz ağrılardan kurtulmuştur. 5 - 6 saat sonra yürütülür ve yemek yiyebilir. Hasta genellikle ertesi günü evine dönebilir.
Bel fıtığı ameliyatlarının başarı yüzdesi nedir, tekrarlama oluyor mu?
Bel fıtığı ameliyatında sonucu belirleyen en büyük etmen cerrahın doğru tanı ve doğru ameliyat şeklini planlamasıdır. Ameliyat sonrası hastanın ağrılarının geçmesi ve felç durumunun düzelmesindeki başarımız % 95'dir.
Tekrarlama sorunuza gelirsek çok nadir olarak tekrarlama görülüyor. Bu da aynı diskten veya farklı bir diskten kaynaklanabilir ama bu çok nadir görülür.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çeşmeden Su İçen Koyunun Suyu Kapatılırsa :) İzleyince Paylaşacagınızdan Eminiz.. “Kalbimin Atmasına İzin Verin“ Ramin Hüseyin Penahi'nin Son Mektubu... Gözüne kestirdiği kurbağayı parkta kıstıran yılan Polis İYİ partili vekili darp edince, çareyi HDP’ye saldırmakla seçti..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Sinan Çetin Kürtlerin en doğal hakları verilmiyor.