Bu koyun kırkma yarışında olmak için oldukça dayanıklı olmalısınız!

7683 izlenme2018-06-17 06:33:48
Reklamlar

Koyun kırkma zamanı her bölgenin hava koşullarına göre değişmektedir. Gece ve gündüz sıcaklık farkının azaldığı günlerde koyun kırkımı yapılır. Yani havaların ısınması ile birlikte koyun kırkımı yapılmalıdır.

Koyun kırkma zamanı, bölgelerimizin hava sıcaklığı takip edilerek belirlenmektedir.

  • Batı Anadolu ve Güney Doğu Anadolu’da Nisan, Mayıs ayları koyun kırkma işlemi yapılmaktadır.
  • Orta Anadolu’da Mayıs, Haziran aylarında koyun kırkma işlemi yapılır.
  • Doğu Anadolu’da ise Haziran; Temmuz aylarında koyun kırkımı yapılmaktadır.

Koyun kırkımı iki şekilde yapılmaktadır:

1-    Elle Koyun Kırkımı: Elle koyun kırkımı kırklık dediğimiz koyun kırkma makası ile yapılır.

2-    Makine ile Koyun Kırkımı: Bu koyun kırkma işlemi koyun kırkma makinası dediğimiz, kırkım makinası olarak bildiğimiz elektrikle çalışan makinadır.

Koyun kırkımı yapılmadan önce ve sonra koyunlara yapılacak işlemler nelerdir:

Koyun kırkımı öncesi, koyunların üzerinde bulunan parazitlere karşı parazit öldürücü ilaçlarla banyo yaptırılmalıdır. Koyunlara banyo yaptırmak, yapağının temizlenmesi ve parazitlerden arındırılması için önemlidir. Koyunlar, koyun için özel yaptırılan banyoluklarda banyo yaptırıldığı gibi, elle de banyo yaptırılabilir. Elle yapılan yıkamada mutlaka koyunun koltuk altı, kuyruk altı ve karın altı kısımları elle iyice yıkanmalıdır. İsterseniz banyo ve yıkama işlemi kırkımdan sonrada yaptırılabilir.

Koyun kırkımı esnasında kırklık veya koyun kırkma makası kesikleri mutlaka taze yara dezenfektanları ile temizlenerek ilaçlanmalıdır.

Koyun Kırkma işlemi Nasıl Yapılır:

Koyun kırkıma uygun şekilde yere yatırılıp, ayakları bağlanmalıdır. Yapağıya ve koyuna zarar vermeden kırkım işlemi yapılmalıdır. Koyun kırkım işlemi öncelikle genç hayvanlardan başlanarak, koçlar ve son olarak koyunlar sırası takip edilerek yapılmalıdır.

Koyun kırkma zamanı ve koyun kırkımı yapılırken uygulanması gereken işlemlere mutlaka uyunuz. Bu koyunlarınızın sağlığı açısından çok önemlidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

29 yıldır ıssız bir adada, dünyanın geri kalanından izole halde yaşıyor. HDP için şarkı söyleyen bir vatandaş kısa sürede milyonlarca tıklama ve beğeni aldı. CAMİ HOPARLÖRÜNDEN 'HIRSIZLIK' İLANI 15 TEMMUZ MADURU AİLENİN YOLLADIĞI VİDEO VE AÇIKLAMAYI; AYNEN YAYINLIYORUZ!!"

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Şu AKP’li “Kürtajcı” amcayı ne hale koymuşlar:D