Fatih Portakal Bugünkü canlı yayınında HDP’ye ve Demirtaş’ın paylaşımına yer verdi.

108656 izlenme2018-06-25 11:17:25
Reklamlar
Meclis'in en renkli partisi HDP'de kimler seçildi?

HDP, tüm baskılara rağmen barajı aşmayı başararak resmi olmayan sonuçlara göre Meclis’e 67 milletvekili göndermeyi başardı. Peki Meclisin üçüncü büyük partisi olan HDP’de kimler seçildi?
 
Geçtiğimiz 1 Kasım seçimlerine göre oylarını artıran HDP, resmi olmayan sonuçlara göre çıkardığı 67 milletvekili ile Meclis'in en renkli partisi olmayı sürdürdü. Türkiye'nin 3'ncü büyük partisi olma başarısı gösteren HDP listesinde aday gösterilen Türk, Kürt, Ermeni, Êzidî, Alevi, Arap, Müslüman, sosyalist ve kadın gibi birçok farklı kimlik ve etnisite temsilcisi, bir araya geldikleri fotoğraf ile yine Türkiye'nin çok kimlikli tablosunu oluşturdu. 
 
18 İSİM YENİDEN MECLİS’TE
 
Oluşan listeye göre 20 milletvekilinin yeniden aday gösterildiği bu seçimlerde 17 isim yeniden milletvekili seçildi. Mithat Sancar, Filiz Kerestecioğlu, Mahmut Celadet Gaydalı, Garo Paylan, Ayhan Bilgen, Bedia Özgökçe Ertan, Hişyar Özsoy, İmam Taşçıer, Meral Danış Beştaş, Nimetullah Erdoğmuş, Mahmut Toğrul, Pervin Buldan, Hüda Kaya, Alican Önlü, Feleknas Uca, Ayşe Acar Başaran, Berdan Öztürk, Dirayet Dilan Taşdemir bu dönemde yeniden seçilen isimler oldu.
 
HDP’Lİ 25 KADIN MECLİS’TE
 
24 Haziran seçimleri için siyasi partiler arasından en fazla kadın aday gösteren parti olan HDP’nin 230 kadın milletvekili adayından 25’i resmi olmayan ilk sonuçlara göre seçildi.
 
Ermeni kimliğiyle Meclis’e giren Garo Paylan, Arap kimliğiyle bilinen Mithat Sancar, Alevi kimliğiyle bilinen Ali Kenanoğlu, Kemal Bülbül, Zeynel Özen, Avrupa Süryaniler Birliği (ESU) Türkiye Sorumlusu Sabro Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Tuma Çelik, Ezidî kimliğiyle bilinen Feleknas Uca farklı inanç ve kimlikleri temsilen seçildi. İslami kimliğiyle bilinen Hüda Kaya ve Ömer Faruk Gergerlioğlu da milletvekili seçildi.
 
SOL VE SOSYALİST TEMSİL HDP’DE
 
Türkiye sol ve sosyalist hareketlerinden çok sayıda adayın gösterildiği HDP bu kontenjanda da çok sayıda isim milletvekili seçildi. TİP kurucu üyelerinden Barış Atay Hatay’dan, uzun bir dönem Sosyalist Demokrasi Partisi Genel Başkanlık görevini yürüten Rıdvan Turan Mersin’den, Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu, Sosyalist Meclisler Federasyonu’ndan Dilşad Canbaz, Erkan Baş, Halkevleri Genel Başkanlığı’nı önceki dönem yürüten Oya Ersoy İstanbul’dan, ESP’li Murat Çepni İzmir'den, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları da Adana’dan milletvekili seçildi.
 
KÜRT BİRLİĞİ DE MECLİS’TE
 
Kürt ulusal birliği çabalarıyla bilinen İmam Taşçıer, tutuklu olan DTK Eş Başkanı Leyla Güven ile Bedran Öztürk ve Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) Genel Başkan Yardımcısı Nusrettin Maçin seçim bölgelerinden seçilen isimler oldu.
 
GAZETECİLER ŞIK VE TEMEL DE SEÇİLDİ
 
HDP listesinden aday gösterilen iki gazeteci Ahmet Şık İstanbul’dan, Tayip Temel ise Van’dan milletvekili seçildi.
 
SUR’UN SESİ TOSUN MECLİS’TE
 
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde “sokağa çıkma yasağı” döneminde Sur’da aylarca mahsur kalan ve çıktıktan sonra 2 yaşındaki kızı Beritan Tosun ile birlikte tutuklanan Remziye Tosun da önümüzdeki dönemde Meclis’te olacak.
 
KHK MAĞDURLARI DA LİSTEDE 
 
Listesinde KHK mağdurlarına da önemli bir oranda yer ayıran HDP’nin KHK ile ihraç edilen yazar-akademisyen Ömer Faruk Gergerlioğlu, ekonomist Erol Katırcıoğlu da aday oldu.
 
HDP'nin resmi olmayan sonuçlara göre milletvekili çıkardığı iller ve o isimler şunlar oldu: 
 
Adana
 
Tulay Hatımoğulları Oruç
Kemal Peköz
 
Ağrı
 
Berdan Öztürk
Dirayet Dilan Taşdemir
Abdullah Koç
 
Ankara-1 
 
Filiz Kerestecioğlu Demir
 
Antalya 
 
Kemal Bülbül
 
Bingöl 
 
Erdal Aydemir
 
Bitlis
 
Mahmut Celadet Gaydalı
 
Diyarbakır 
 
Adnan Selçuk Mızraklı
Saliha Aydeniz
İmam Taşçıer
Remziye Tosun
Hişyar Özsoy
Semra Güzel
Garo Paylan
Dersim Dağ
Musa Farisoğulları
 
Gaziantep
 
Mahmut Toğrul
 
Hakkari
 
Leyla Güven
Sait Dede
Özgür Zeydanoğlu
 
Hatay 
 
Barış Atay Mengüllüoğlu
 
Mersin 
 
Fatma Kurtulan
Rıdvan Turan
 
İstanbul-1 
 
Pervin Buldan
Musa Piroğlu
Erkan Baş 
Erol Katırcıoğlu
 
İstanbul-2 
 
Ahmet Şık
Oya Ersoy
Hüda Kaya
 
İstanbul-3 
 
Zeynel Özen
Dilşat Canbaz Kaya
Hakkı Saruhan Oluç
Ali Kenanoğlu
Züleyha Gülüm
 
İzmir-1
 
Serpil Kemalbay Pekgözegü
 
İzmir-2  
 
Murat Çepni
 
Kars 
 
Ayhan Bilgen
 
Kocaeli
 
Ömer Faruk Gergerlioğlu
 
Mardin 
 
Mithat Sancar
Pero Dundar
Tuma Çelik
Ebru Günay
 
Muş
 
Gülistan Kılıç Koçyiğit
Mensur Işık
 
Siirt
 
Meral Danış Beştaş
Sıdık Taş
 
Dersim
 
Alican Önlü
 
Urfa 
 
Nimetullah Erdoğmuş
Ayşe Sürücü
Nusrettin Maçin
Ömer Öcalan
 
Van
 
Sezai Temelli
Bedia Özgökçe Ertan
Murat Sarısaç
Muazzez Orhan
Tayip Temel
 
Batman
 
Feleknas Uca
Necdet İpekyüz
Ayşe Acar Başaran
Mehmet Rüştü Tiryaki
 
Şırnak
 
Hasan Özgüneş
Nuran İmir
Hüseyin Kaçmaz
 
Iğdır
 
Habip Eksik

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Adnan Oktar’ın Tutuklanma Görüntüleri Basına Sızdı. Bakın Kimi Suçladı..? Erbakan’ın yıllar önce o konuşması yeniden gündemde… Erkan Baş Adaylık Sonrası İlk Açıklamasını Yaptı. Neden HDP Sorusunu Yanıtladı... Trump'tan salonu buz kestiren çıkış: Buyrun Bay Kürt

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Suya Gider Allı Gelin, Has gelin... Harika bir çalışma olmuş...