Kara panter dev piton avlıyor ama başarısız!!!

7054 izlenme2018-06-15 04:06:13
Reklamlar
Siyah jaguarlar ve siyah leoparlar kara panter olarak da adlandırılıyor. Bu terim aslında siyah postlu bütün büyük kedileri tarif etmek için kullanılan genel bir tanımlama.

Kısa cevap: Ayrı bir tür olmayan, koyu renkli pigment üreten bir gene sahip olan bir büyük kedi. 

Öncelikle şunu bir belirtelim: “Kara panter” başlı başına ayrı bir tür değil. Siyah kıllara sahip bütün büyük kedileri tanımlamak için kullanılan kapsayıcı bir terimdir. 

Kaliforniya Üniversitesi’ne göre bu durumun nedeni, kıl gövdelerindeki siyah pigmentlerin dağılımını düzenleyen agouti geni. Özellikle Asya ve Afrika’da yaşayan leoparlarda ve Güney Amerika sakinleri olan jaguarlarda görülüyor. (Evlerinde kedi besleyenlere not: agouti geni evkedilerinde siyah kürklere yol açmıyor.)

Big Cat Rescue’ye göre renklenme, melanin (esmerleşmeye neden olan pigment) fazlalığından ileri geliyor. Bu durumdaki hayvanlar da “melanistik” olarak tanımlanıyor. 

Ayrıca, kara panterlerin koyu renkli olmaları, beneklere sahip olmadıkları anlamına gelmiyor. Ancak takdir edersiniz ki bu benekleri görmek oldukça güç.  

Doğal Hayatı Koruma Topluluğu’na ait Bronx Hayvanat Bahçesi'nin genel müdürü Patrick Thomas, “Güneş ışığı üzerlerine belli bir açıdan vurduğunda beneklerini çok belirgin bir şekilde görebilirsiniz. Ancak doğrudan güneş ışığını almıyorlarsa simsiyah bir hayvan olarak görünürler,” diyor. 

Siyah leoparların Afrika’da Asya’dan daha fazla görüldüğünü belirtse de “herhangi bir yerde çok sık görüldüklerini söyleyemem,” diye de ekliyor. 

Siyah Yerine Benekler mi Moda?

Peki siyah post gece avcıları için bir avantaj olabilir ve bu nedenle bu hayvanlarda daha sık görülüyor olamaz mı? Thomas’a göre sorunun cevabı basit: Hayır. 

“Aslında diğer türler için tek renkli bir hayvanı tespit etmek, üzerindeki düzensiz işaretler olanlara göre daha kolaydır,” diyor Thomas. “Yani alacalı bir bitki örtüsünde şeritli bir kaplan, leopar ya da benekli bir çitayı görmek, tek renkli bir hayvanın yerini saptamaktan daha zor olacaktır.”

Thomas ayrıca büyük kedilerin büyük oranda gece aktif olduklarına dair inancın da yanlış olduğunu ekliyor. “Çok fırsatçıdırlar. Gün içinde bir av fırsatı yakaladıklarında eğer karınları açsa, hiç durmazlar.” 

Ayrıca “eğer hava aydınlıkken avlanıyorsanız, bedeninizin tek renk bir posttan ziyade desenli bir posta sahip olması bir avantajdır,”  diyor Thomas. 

Melanistik olan başka vahşi türler de var. 2012’de PLOS ONE’da yayınlanan bir araştırmaya göre o yıla kadar 13 tür tespit edilmiş. Ancak Thomas, aslan ya da kaplanlarla ilgili herhangi bir vakaya rastlamadığını belirtiyor.


Kral Kobra yılanın özellikleri nelerdir?

Kral Kobra yılanın en belirgin özelliği şekliyle ilgilidir. Kafa bölgesi düz şekildedir. Ayrıca vücudunu belli bir kısmını düz şekilde tutabilmektedir.

Kral kobraların uzunluğu 4 metre civarında olup bugüne kadar tespiti yapılmış en uzun kobra yılanının boyu 5,7 metre civarındadır.

Kral kobra yılanlarının boyları en iyi şekilde ve en iyi ortamlarda dahi bakılsa 7 metreye kadar ulaşabileceği ve bu uzunluğu geçemeyeceği tahmin edilmektedir.

Kral kobraların ağırlıkları 10 kilograma kadar çıkabilmektedir. Aşağı yukarı her bir metresinin boyu yaklaşık 1,5 ila 2 kilo arasına denk gelmektedir.

Kral kobra yılanları uzun yaşayan yılan türlerindendir. Uygun ortamlarda 30 yıla kadar yaşayabileceği bilgisi var ise de genel itibariyle ortalama ömrü 20 yıl kadardır. 

Kobra yılanı yaklaşık olarak bir yılda 5 kez kabuk değiştirmektedirler. 

Kral kobralarının dişlerinin uzunlukları yaklaşık olarak 10 mm (1 cm) civarındadır. 

Kral kobralar dünyanın en zehirli yılanı değildir. Zehirli yılanlar içerisinde en büyük yılan türü olma özelliğine sahiptir.

Kral kobraların en çok bulunduğu kıta Asya kıtasıdır. Ülke olarak ise Hindistan ülkesidir. Özellikle Hindistan ülkesindeki Batı Get bölgesi Kral kobraların en çok sayıda olduğu bölgedir. Hindistan dışında Endonezya, Malezya gibi ülkeler kral kobranın en yoğun yaşadığı ülkelerdir.

Kral kobraları diğer yılanlardan ayıran en önemli özellik yuva yapma olayıdır. Çünkü yılanların hiçbir türü yuva yapmazlar. Sadece Kral kobra yılanı yumurtaları için yuva yaparlar.

Kral kobraların kuluçka dönemleri 2 ay ile 2,5 ay arasında değişmektedir. Dişi kobra yılanı bu süre boyunca yumurtalar üzerinde kuluçkaya yatmaktadır. Erkek yılanda sürekli olarak çevrede bulunur.

Yılanların dilleri çatallı olup bu dil aynı zamanda koku alma duyusuna sahiptir. Kokuları bu dilleri sayesinde alırlar ve oldukça da güçlü bir koku alma duyusu bulunmaktadır.

Kral kobralar avlarını zehirleyerek öldürür ve bütün olarak yutarlar. Sindirim metabolizmaları çok yavaş olduğundan avlarını yedikten sonra günlerce hatta aylarca hiç av yapmadan yaşayabilirler. Ağızları esnek bir yapıda olması sebebiyle kafalarından daha büyük avları rahatlıkla yutabilirler.

Kral kobraların genel özelliklerini verdikten sonra şimdide şaşırtıcı özellikleri nelerdir? Bakalım;

Kral kobraların şaşırtıcı özellikleri beslenme şekilleri, zehirleri ve çiftleşmeleri ile ilgilidir.

Kral Kobra isminin Latincede “Yılan Yiyici” anlamına gelmektedir. Çünkü kral kobralar hem cinslerini yiyerek beslenen hayvanlardan bir tanesidir. Özellikler küçük ve başka türdeki yılanlarla beslenirler. Yılanlar haricinde avlayabildikleri sürüngenler, kertenkeleler ve bazı durumlarda daha büyük hayvanları da yiyebilmektedirler.

Kral kobraların şaşırtıcı bir diğer özelliği zehirlerinin oldukça güçlü olmasıdır. Çünkü bu yılanın sadece bir ısırmada bıraktığı zehir yaklaşık olarak 20 insanı öldürebilecek düzeyde bir zehir gücüne sahiptir. Bir kral kobra yılanı eğer bir fili zehirler ise fil saatler içinde ölür.


Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siyasetçi dediğin binali bey gibi olmalı Altan Tan HDP’yi İlk Kez Kamera Karşısında Canlı Eleştirdi..! Gözaltına alınan Kürt öğrencinin yanmış cesedine ulaşıldı..! Güzel Manzara İle Damda Söylenen Güzel Kürçe Şarkı

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Hayvanların hayatlarını kurtarmış inanılmaz hayvanlar