Anasayfa
2018-07-11 07:13:28 ( 8231 izlenme )
Reklamlar

OLASI BİR GÖZALTI DURUMUNDA; AKLINIZDA BULUNSUN

OLASI BİR GÖZALTI DURUMUNDA; AKLINIZDA BULUNSUN❗

"Kim olursanız olun Neden tutuklanırsanız tutuklanın Haklarınızı bilin aklınızda olsun.."

● Sizi gözaltına almak isteyenler sivilse kimlik sorun.

● Zorla alınıyorsanız çevrenizdekilerin duyabilecekleri bir ses tonuyla adınızı, soyadınızı ve telefon numaranızı söyleyin, not aldırın.

● Gözaltında kimlik bilgileriniz dışında hiçbir bilgiyi vermek zorunda değilsiniz.

● Yakınlarınıza haber verme hakkınız var. Hangi yakınınıza haber vermek istediğinizi siz belirleme hakkına sahipsiniz.

● Kolluk, neden gözaltına alındığınızı ve ne ile suçlandığınızı size söylemek zorundadır.

● Avukat isteme hakkınız var. Avukatınız gelmeden ifade vermeyin. Avukatınız yoksa Barodan ücretsiz avukat isteyebilirsiniz.

● Hiçbir aşamada ifade vermek zorunda değilsiniz. Susma hakkınızı kullanabilirsiniz.

● Haklarınızdan yararlanamadığınız durumlarda hiçbir tutanağa imza atmayın. Tutanakta gerçek dışı ya da suçlayıcı ibareler olup olmadığına dikkat edin. Varsa imza atmayın.

● Doktor muayenesine götürüleceksiniz. Doktor muayenesi sırasında odada doktor ile yalnız kalma hakkınız vardır. Hiçbir şart altında polislerin muayene odasına girmesine izin vermeyin, bunu sağlamazlarsa avukatınıza ulaşmak istediğinizi söyleyin.

● Doktor sizi muayene ederken vücudunuzdaki izleri gösterin. İz olmasa bile ağrı ve sızı gibi yakınmalarınız varsa mutlaka doktora söyleyin. Fiziksel ya da ruhsal bütünlüğünüze yönelik her türlü fiil işkencedir. Tüm bu şikâyetlerinizin rapora geçmesi konusunda ısrarcı olun.

● Suçlama ile ilgili lehinize olan tüm delillerin (tanık, fotoğraf ya da herhangi bir belge var ise) toplanmasını isteyebilirsiniz. Bu hususları ifadeniz sırasında mutlaka yazdırın.

● Savcılığa çıkartıldığınızda, eğer baskı ile kabul ettirilmiş ise emniyet ifadenizi reddetme hakkınız vardır. Gözaltında yaşadığınız hak ihlallerini mutlaka tüm ayrıntıları ile savcıya anlatın ve savcılık ifadenizde yer alması için ısrarcı olun.

● Savcı ifadeden sonra ya sizi serbest bırakacak ya da tutuklama istemi ile sorgu hâkimliğine sevk edecektir. Eğer sorgu hâkimliğine çıkacaksanız avukat zorunludur. Avukatsız ifade vermeyin. Sorguda yaşadıklarınızı tekrar ayrıntılı bir şekilde anlatın.

(Bu yazıyı okuduktan sonra hepinizin aklına eğtimsiz argo görgüsüz magandavari saldırgan agresif güvenlik güçlerinin tavırlarıyla karşılaşınca bunların mümkün olmayacağını düşünebilirsiniz. Ama insan işte onuru için burda direnmelidir. böyle davrananların numarasını isteyin vermek zorundadırlar. siz sınırı aşan saygısızlıkta bulunmadığınız sürece vermeseler bile kararlılığınız onlara geri adım attıracak kendilerine çeki düzen vereceklerdir)


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kadıköy'de apartmana izinsiz asılan Akp bayraklarını indirince olanlar oldu..! Ebu Jeju’dan Ne Mutlu Türküm Diyen Koruculara Mesaj Var:D Komünist başkanda seçim çalışmalarına destek veriyor Dr. Nuri Dersimî'nin Kürd gençliğine hitabesi...