Anasayfa
2018-07-31 07:52:44 ( 7484 izlenme )
Reklamlar

Şamla Görüşmenin Ardından SDG’den İlk Adım Geldi

Gazete Rota- DSG’nin siyasi kanadı olarak bilinen Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Şam’a ziyaretin ardından DSG, IŞİD’in katlettiği 35 Suriyeli askerin cesedi Suriye hükümetine teslim etti.

IŞİD’in Rakka’ya bağlı Ayn İsa’da 2014’te öldürdüğü 35 Suriyeli askerin cesedi, DSG tarafından Suriye hükümetine teslim edildi.

Bölge IŞİD’den alındığından beri DSG’nin cesetleri sakladığı belirtildi.

Sputnik muhabirinin aktardığına göre, dün öğleden sonra YPG’nın ana gövdesi oluşturduğu DSG’nin kontrolünde bulunan Tabka kentinde gerçekleşen teslimin ardından kimlik tespiti yapılmak üzere cesetler Halep Askeri Hastanesi’ne götürüldü.

Rakka’ya El Nusra ve IŞİD gibi örgütlerin kontrolünde olduğu sırada birçok katliam gerçekleştirildi. Rakka’da sivil ve Suriyeli askerlerin olduğu onlarca toplu mezar bulunuyor. Suriye Adli Tıp Kurulu’ndaki kayanklar Rakka’da on binlerce kişinin toplu mezarlarda gömüldüğünü, yüzlercesinin de Fırat’ın kıyısında açıkta bulunduğunu açıkladı.

Rakka’nın güneybatısı Suriye hükümetine bağlı güçlerin, geri kalanı ise Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kontrolünde bulunuyor.


Daha önce de Suriye askerleri yine Rakka’nın batısında 2 adet toplu mezar bulmuştu. Resmi medyaya göre mezarlardan 150’den fazla kişinin kalıntısının çıkarıldığı açıklanmıştı.

Öte yandan bu olayın, DSM ile Suriye hükümeti arasında başlayan görüşmelerin adından gelmesi dikkat çekti.

Analistler, bu adımın DSM ve Suriye hükümeti arasında varılan anlaşmalarının bir parçası olduğu değerlendirmesi yapıyor.

Demokratik Suriye Meclisi geçen Cuma Şam’a giderek Suriye hükümeti yetkilileriyle görüştüklerini duyurmuştu.

Şam’a gidiş amaçlarının Suriye devletiyle siyasi ve askeri müzakereler yapmak olduğu mesajını veren eski DSM Eş Başkanı İlham Ahmed, 25 Temmuz’da yaptığı açıklamada şu vurguyu yapmıştı:

”Rejimle iletişim kanallarının açık olması konusunda kararlıyız. Anayasa, siyasi süreç, bunlar rejim olmadan çözülmeyecek. Rejimin hiçbir yere gittiği yok. ABD’nin politikaları net değil.”

 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Millet Bahçesinde Yuvarlanırken Temsili Sosyal medyaya düşen bu paylaşım izlenme rekorları kırıyor Vücut Geliştirme Şampiyonası'nda Kürtçe "Peşmerge" şarkısı eşliğinde jüri karşısına çıktı. Gökhan’dan çok konuşulacak Deniz Gezmiş mesajı