Sesi yanık Kürt çocuğunun duygusal Kürdçe şarkısı herkezi ağlattı...

12049 izlenme2018-08-17 12:05:23
Reklamlar


GELENEKSEL KÜRT MÜZİĞİNİN BAZI ÖZELLİKLERİKürt müziği ile ilgili oldukça genel ve araştırmacıların üzerinde hemfikir oldukları bazı özelliklerden bahsedecek olursak;


- Kürt müziği esas olarak halk müziğidir ve anonimdir.

- Şarkıların bestecisi –çoğu zaman- nadiren sevinç ve genelde üzüntü duygularını ifade eden bir kadındır. Dengbêjler bu şarkıları köyden köye dolaşıp anlatarak popülarize ederler ve aynı zamanda başkalarına aktararak daha fazla insanın aynı yolla icra edip şarkıyı yaymasına vesile olurlar.

- Geleneksel Kürt şarkısı bir kıtanın yinelenmesine dayalıdır. Bir kıtadan diğerine geçerken sadece sözler değişir. Tüm şarkılar ve uzun havalar baştan sona aynı ruh halinde devam eder. Şarkının akışını kesecek ya da havasını değiştirecek neşeli, canlı, hareketli pasajlar araya girmez. Buna destanlar istisna oluşturabilirler. Onlarda destanın her aksiyon bölümü için farklı bir ezgi ve ritm kalıbı vardır.

- Geleneksel Kürt müziği tekseslidir ve ‘vokal’ bir karaktere sahiptir. Enstrüman çoğu kez dinleyiciyi sözlerin mesajını daha iyi algılayabileceği bir ruh haline sokmayı amaçlar, yani görece ikincil bir role sahiptir.

- Göçebe karakter Kürt müziğini önemli ölçüde etkilemiştir. Yaylalara (zozan) çıkışın ya da ovalara (germîyan) geri inişin kutlanması, kuzuların doğumu, yünlerin kırkılması sırasında söylenen eski zaman şarkıları önemli bir yere sahiptir.

- Dağ kültürü ve ova yerleşik kültürü içinde yaşayan Kürtlerin müzikleri farklıdır. Dağlık bölgelerde daha sert, vurguları güçlü şarkılar ve üflemeli enstrümanlar hakim iken, ova Kürtlerinde daha sakin bir ruh hali ve salınıma sahip şarkılarla ağırlıklı olarak telli enstrümanlar vardır.

- Kürt müziğinde danssal olmayan eser sayısı çok azdır. 

- Genellikle kullanılan usuller ise; 6/8, 2/4, 10/8 vb.

- Kullanılan makamlar genellikle rast, newrozî, kürdî, çargah, buselik, hicaz vb. makamlar olsada Ortadoğu’da kullanılan bütün makamlar kullanılmaktadır denilebilir.

- Kürt müziğinde genel olarak sesler herhangi bir dereceden başlayabilir ama temel sesle biter. Ezgi genellikle inici ve çıkıcı-inici bir seyir izler. 

- Ölçü içerisinde genellikle “es” (sus işareti) kullanılmaz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dünyanın En Zeki İnsanın Enteresan Hikayesi. Görüyorsunuz Mökemmel Aktroller İftar Açıyor:D Yerel Seçimlerde Erdoğan’ı Büyük Sürpriz Bekliyor... Selahattin Demirtaş işte bu yüzden tutuklu.

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Suruç’ta önce 2 çocuğunu ve eşini kaybeden anne ağıt yaktı...