Skandal Görüntüler Sokak Ortasında Hadım Edildi

26728 izlenme2018-07-10 07:37:02
Reklamlar
HABER DOGRUYMUS ADAM TACIZCIYI HADIM ETMIS 

Ankara demet evlerde kızını taciz eden sapığı yakalayan baba sokak ortasında tacizciyi hadım etti

Ankara'da 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara'nın öldürülmesinin ardından Başbakan Yardımcısı Bozdağ, kimyasal hadıma dikkat çekti. Yeniden gündeme gelen kimyasal hadım Google aramalarında da yer aldı. Peki kimyasal hadım nedir, hangi ülkelerde uygulanıyor?


KİMYASAL HADIM NEDİR? 

Kimyasal hadım olarak bilinen yöntem herhangi bir cerrahi bir müdahele olmadan birinin cinsel faliyetini sonlandırmaya yarıyor. Kimyasal hadıma maruz kalan kişinin cinsel isteği verilen ilaçlarla birlikte sıfırlanıyor. Bu yöntemde aynı suçun tekrarlanması da mümkün olmuyor.

KİMYASAL HADIM YÖNTEMİ RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANMIŞTI

Kimyasal Hadım yönetmeliği geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe girmişti. Resmi Gazete'de "Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlarda Hükümlü Olanlara Uygulanacak Tedavi ve Diğer Yükümlülükler Hakkında Yönetmelik" başlığı altında yayımlanan kimyasal hadım yöntemi konusunda düzenlemeler yapıldı. İlaçla ya da ilaçsız olarak cinsel dürtünün azaltılmasına ya da denetimine yönelik tedaviler ile cinsel isteğin azılmasını ya da yok edilmesini sağlayan yöntem olarak tanımlaman tedaviye ilişkin yönetmelikte şu düzenlemeye gidildi:

UYMAYANA CEZA

Yönetmeliğe göre hükümlüler, “Cezalarının infazı sırasında ve koşullu salıverildikleri takdirde denetim süresi içinde; yapılan çağrılara, düzenlenen programlara ve hazırlanan denetim planına, tedavi ve iyileştirme çalışmaları kapsamında belirlenen yükümlülüklere, kararın infazı ve denetim için belirlenen kurallara, infazın yerine getirilmesinde görev alan personelin uyarı ve önerilerine uymak zorunda” olacaklar. Buna aykırı davranılması yükümlülüğün ihlali sayılacak.

Uyarıya karşın yükümlülüklerini yerine getirmeyen hükümlülerden cezaevlerinde bulunanlara disiplin cezası uygulanacak, bu durum koşullu salıverme kararlarlarında da etkili olacak. Bu yükümlülüklerin mazereksiz ve kasıtlı bir şekilde yerine getirilmemesi halinde ise hükümlü uyarılmayacak. Hükümlüler getirilen bu yükümlülüklere infaz hakimliği nezdinde itiraz edebilecek. Bu şekilde şikayet yoluna gidilmesi yapılan işlem ya da faaliyetin yerine getirilmesini durdurmayacak ancak infaz hakimi giderilmesi güç ya da imkansız sonuçların doğması ya da uygulamanın açıkça hukuka aykırı olduğunu saptaması halinde uygulamanın ertelenmesine ya da durdurulmasına karar verebilecek. ağı denetim süresi hak ederek salıverme tarihini geçemez. Yönetmelik hükümleri suça sürüklenen çocuklara ise uygulanamayacak.

KİMYASAL HADIM HANGİ ÜLKELERDE VAR? 

ABD'de yaklaşık 7 eyalette cinsel suçlar için kimyasal hadım uygulaması var.

Kaliforniya 1996 yıllında cezaevinden salıverilen bazı cinsel saldırı suçluları için kimyasal ya da fiziksel hadımı kabul eden ilk eyalet oldu.

Eyaletteki yasalar, 13 yaşın altındaki çocuklara karşı herhangi bir cinsel suçu ikinci kez işleyenlere kimyasal hadım uygulanmasını öngörüyor.

2010'da uygulamayı hayata geçiren Polonya, Avrupa'da bazı cinsel suçlar için kimyasal hadımı zorunlu kılan ilk ülke oldu.

Yasa, 15 yaşın altındaki çocuklara ya da aile üyelerine cinsel saldırıda bulunanların hapis cezalarını tamamlamalarının ardından ilaçla cinsel isteklerinin yok edilmesini öngörüyor. Bu kişilere 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası da veriliyor.

Rusya'da da 2012'de kabul edilen yasa uyarınca 14 yaşın altındaki çocuklara karşı cinsel suç işleyenler zorunlu olarak kimyasal hadıma tabi tutulabiliyorlar. Suçun tekrarlanması halindeyse ömür boyu hapis cezası veriliyor. 

Kanun 14 yaş altı çocuklara karşı cinsel suç işlemiş kişilerin cezalarının ertelenmesini yasaklıyor.

Güney Kore ise, Asya ülkeleri arasında kimyasal hadımı kabul eden ilk ülke oldu.

2011 yılında çıkarılan yasayla, 16 yaş altı çocuklara cinsel saldırıda bulunan ve pedofili teşhisi konan 19 yaş üzeri yetişkinlere kimyasal hadım uygulanabiliyor.

Endonezya da kimyasal hadımın uygulandığı ülkeler arasında. Yasaya göre, suçlulara hapis cezalarını çektikten sonra iki yıla yakın bir süre kimyasal hadım uygulanıyor. Bu uygulama için suçlunun 18 yaşından büyük olması şartı aranıyor. 

Moldova ve Estonya'da da çocuk istismarcılarına kimyasal hadım uygulaması bulunuyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Teşhir ediyoruz! Nevşehir/Acıgöl Belediyesi - 11 temmuz 2018 - 21:55 AKP'li başkan ve sanatcıları otel havuzunda çiğ köfte partisinde... Herkes eski bakanın oğlunun düğününü yazdı ama... Bu ayrıntılar hiçbir yerde yok BİR ÇATIŞMA HİKÂYESİ ... MEHMETCIK O ANLARI ANLATIYOR...

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Geleceğimizi çalmaya çalışanları böyle karşılayalım.Yarı Kürtçe Yarı Türkçe Komedi