Timsahların arasına düşen tavuğun talihsiz sonu ziyaretçilerin kamerasına böyle yansıyor.

9511 izlenme2018-06-14 07:37:58
Reklamlar

Başlıca özellikleri:

1. Sucul olan bu sürüngen grubu, nehirler bataklık ve göllerde yaşar. Bazı türler denize de girer. Yüzmede bilhassa kuyruk etkilidir. Vücutları uzunca yapılı, kuyruk yüzmeye uygun olarak yanlardan basıktır. kaide tarafında kalın ve konik, geriye doğru yanlardan basıktır. Yanlardan yassılaşmış olan kuyrukları dümen görevi yapar.

2. Kalın olan derileri, altta dermal (kemik, Osteoderm) ve üstte epidermik (keratin) orijinli plak ve pullarla örtülüdür. Bu nedenle derileri sağlam yapıda olup, çanta ve ayakkabıcılıkta kullanılır.

3. Vücuda oranla bacaklar kısadır. Önde 5 arka ayakta 4 parmak bulunur. Arka ayak parmaklarının arası ya tam yada yarı zarlıdır.

4. Kalpleri memeli ve kuşta olduğu gibi 4 bölmelidir. Sağ ve sol ventrikuluslar tamamen ayrı olup üstte kapanabilen bir açıklık (Foramen Panizzae) bulunur.

5. Çenelerde memelilerde olduğu gibi, alveolar çukurlar içine yerleşmiş “Thecodont” tip dişler bulunur [theco: alveol, dont: diş]. Bu dişler çiğnemeden çok avı yakalamaya yarar. Alt çene hareketsiz, üst çene hareketlidir.

6. Mide diğer sürüngenlerden farklı olarak 2 bölgeye ayrılmıştır. Sindirimi kolaylaştırmak amacıyla kuşlar gibi küçük taşlar yutarlar.

7. Karın boşluğu ile göğüs boşluğu arasında tam olmayan bir diyafram vardır.

8. Yaşam tarzlarına uygun olarak burun delikleri başın ön ve üst kısmında yer alır, ayrıca bir deri uzantısı ile örtülüdür. Burun deliklerini istemli olarak kapatabilirler. Gözler üst taraftadır. Burun delikleri ve gözler dışarıda kalacak şekilde su içerisinde uzun süre kalabilirler.

9. Kloak açıklığı kaplumbağalarda olduğu gibi boyuna yarık şeklindedir.

10. Hepsi ovipardır. Güneşlenmek ve yumurta bırakmak üzere karaya çıkarlar. Kaz yumurtası büyüklüğünde 20-100 kadar yumurtayı kıyıdan 5-10 m uzaklıktaki kumlar içerisine gömerler. Böylece yumurtaların açılması için gerekli olan sıcaklık sağlanmış olur. Kuluçka ve ağız içinde yavru bakımı vardır. Dişi bireyler yuvanın yanına gizlenerek yumurtalara bekçilik yaparlar.

11. Karnivor beslenirler. Balık, kurbağa, su kaplumbağalarını avlarlar. Gececidirler. Göz bebekleri dikeydir. Göz kapakları mevcuttur. Kulak açıklıkları küçük ve bir kapak ile tıkanabilir: üzerinde küçük bir deri örtüsü vardır. Etleri yağlı ve yumurtaları yenir.

Günümüzde yaşayan 2 aile (bazı yazarlara göre 3) ve 21 kadar timsah türü vardır. Ülkemizde bulunmadıklarından burada daha fazla değinilmeyeceklerdir.

Timsahlar nasıl avlanır?

Timsahlar genel olarak Balıklar ile Kuşlar ile beslenirler. Ayrıca su içmek için suya gelen büyük memeli hayvanlarıda avlarlar.

Timsahlar avına saldırmak için avının kendisinden en az 2 metre uzakta olmasını bekler çünkü 2 metreden fazla uzak olan avlara fazla saldırmazlar çünkü başarı şansları oldukça düşüktür. Timsah avı istediği mesafeye gelmesi ile birlikte çok hızlı bir şekilde sıçrar ve avını yakalar.

Timsahlar avını yakaladıktan sonra güçlü çeneleriyle parçalarlar ve büyük parçalar halinde yutarlar. Avını parçalamak için ölüm dönüşü dedikleri hareketle çevresinde 3-5 kez dönerek ağzındaki avın parçalanmasını sağlarlar.

Timsahlar sindirim için avı ile birlikte taşta yutarlar.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Huseyınê omeri taklidi:D Çok güzel söylüyor > izlemeden geçme MHP'Lİ ENGİNYURT AKP´Yİ YERDEN YERE VURDU Kürtajcı Dede Remix paylaşımı, sosyal medyada en çok izlenenler arasına girdi:D Belediye Otobüsünde Okuduğu Kürdçe Şarkıyla Herkezi Kendine Hayran Bıraktı

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Polis bir sivili vurdu valilikten açıklama