Van Aday Tanıtımı Programında: Xalo Mitingi Şenlendirdi.

33185 izlenme2018-05-31 09:05:52
Reklamlar
VAN -  Van’da 224 sandığın yerinin değiştirilmesiyle 50 bin seçmenin etkileneceğini belirten HDP, kararın derhal geri çekilmesini istedi. 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 19 ilde sandıkların birleştirilmesine ilişkin karara yönelik tepkiler sürüyor. 224 sandığın taşınacağı Van, sandık yerlerinin en çok değişeceği kentlerin başında geliyor. Konuya ilişkin HDP Van İl binasında basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya HDP İl Eşbaşkanı Yadişen Karabulak ve HDP Parti Meclisi (PM)  Üyesi Zelal Yerlikaya ile çok sayıda kişi katıldı.
 
‘224 SANDIK TAŞINDI’
 
HDP İl Eşbaşkanı Yadişen Karabulak, “Van Valiliği tarafından YSK’ya yapılan sandıkların yerlerinin değiştirilmesi talebi kabul edildi. Konuya ilişkin siyasi partilere gönderilen yazıda Çaldıran, Çatak, Erciş, Gevaş, Gürpınar, Muradiye, Özalp, Saray, Başkale ve Bahçesaray ilçelerinde 224 sandığın ‘güvenli bölgelere’ taşınmasına karar verildi” hatırlatmasına bulundu. 
 
'TAŞINAN SANDIKLAR HDP'NİN GÜÇLÜ OLDUĞU YERLER'
 
HDP’nin güçlü olduğu yerlerde bulunan sandıkların “güvenlik” gerekçesiyle korucu köylerine taşındığını belirten Karabulak, bu durumdan yaklaşık 50 bin seçmenin etkileneceğini söyledi. Meclis’ten çıkarılan yasa ile bu tür hilelerin yolunun açıldığını dile getiren Karabulak, şöyle devam etti: “Bu hilelerden biri de sandıkların taşınması, birleştirilmesine ilişkin bir yasa hükmüydü. Şu anda bu yetkiyi valilikler kullanıyor. YSK da ne yazık ki bu yönde karar verdi. Böylelikle özellikle HDP seçmeninin olduğu 19 ilde en az 270 bin seçmenin etkilendiği bir sandık taşıma kararı alındı. Bu kararın amacı, hilenin alt yapısını oluşturmaktır.” 
 
‘KARARDAN VAZGEÇİN'
 
Seçmenin, nasıl taşınacağına dair bir açıklık olmadığını söyleyen Karabulak, kurala göre yükümlülüğün tamamen YSK'da olduğunu söyledi. Karabulak, “Görevi yapacak mülki amirlerdir. Mülki amirler de İçişleri Bakanlığı tarafından atanan kayyumlardır. Sandıklara gitmemizi engellemek ve baraj altında kalmamız için her türlü yola başvuracaklar. Bu karar; hakkaniyete, seçimlerin güvenliğine, meşruiyetine şimdiden gölge düşürmüştür. Demokratik olmayan ve seçim güvenliğine ilişkin kaygılarımızı arttıran bu tutumdan derhal vazgeçilmesini talep ediyoruz" dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çakıcı’nın Bahçeli’ye Hakaret Ettiği Mektup Basına Sızdı... Ramazan Yurt halen yakalanamadı! Lütfen Sende Paylaş... Dağda tandır ekmeyi nasıl yapılıyor? Gelin hep beraber izleyelim... Muharrem İnce'nin FETÖ'ye direniş görüntüleri ilk kez yayımlanıyor

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Müzisyenlere sürekli olarak polis ‘Kürtçe müzik yapmayın’ baskısında bulunuyor.