Yakın Tarihe Kahraman Olarak Geçmiş Bir Adam. Sir Nicholas Winton...

1833 izlenme2018-07-04 04:52:15
Reklamlar

669 çocuğu Naziler'den kurtaran unutulmayacak kahraman

II. Dünya Savaşı'nda Nazi işgali altındaki Çekoslovakya'da yaşayan 669 Yahudi çocuk şu anda hayatta olmalarını bir tek kişiye borçlular: Sir Nicholas Winton.


Savaş sırasında bankerlik yapan Sir Nicholas Winton, Alman işgali altındaki Çekoslovakya'nın Prag kentinden sekiz tren ayarlayarak 669 çocuğun, Almanya üzerinden Britanya'ya kaçırılmasını sağladı.


Winton, bu yolla o çocuklarının hayatlarını kurtardı.


Winton 669 çocuğun hayatını kurtardı ama içinde hep o son vagonun acısı kaldı.


Winton'ın ayarladığı dokuzuncu tren, savaşın başlamış olmasından dolayı Prag'ı terk edememiş ve içindeki 250 çocuktan bir daha haber alınamamıştı.


Kurtardığı çocukların her birine aile bulan Winton'a Polonya ve Çekoslovakya'dan 1200'den fazla Yahudiyi soykırımdan kurtaran Alman işadamı Oskar Schindler'den esinlenerek 'Britanyalı Schindler' deniliyordu.


Dünya ise Winton'ın kahramanlığını ancak 50 yıl sonra öğrendi. Sir Nicholas Winton, kahramanlığı hakkında kimseye tek bir laf bile etmedi. Bu inanılmaz öykünün ayrıntıları eşi sayesinde ortaya çıktı.


Ama Winton'un program hakkında bilmediği bir şey vardı. O gün stüdyoya izleyici olarak gelenlerin hepsi Winton'un kurtardığı çocuklardı. Sunucu, 'Aranızda Winton'ın kurtardığı çocuklardan biri var mı?' diye sorduğunda hepsi birden ayağı kalktı. Winton o an gözyaşlarına hakim olamadı.


Sir Nicholas Winton 1 Temmuz 2015'ta hayatını kaybetti.

Videoya Başlıca Gelen Tepkiler: 

🔴Şimdi bu büyük insan müslüman olmadığı için cehenneme girecek çocuk istismarcıları sırf müslüman oldukları için cennete gidecek öylemi? Hayır hayır hayır

🔴Şimdi bu adam Hıristiyan diye cehenneme gidecek 6 yaşında kız çocuğu evlenebilir diyen bizim hocalar cennete mi gidecek! Hadi canım sende.

🔴bizimkilerde ha babam çocuklara pislik yapsın bakanlarda desteklesin elalemin canlari yanarkende küçüğün rızası  vardı desin koskoca hocalar fetva versin allahta bin türlü belasını versin bu maluklarin başınızın belalari bana öyle geliyorki bunların hepsi çocukken duzulmus onun içinde normal geliyor onlara .

🔴Onun yaptığını yada zerresini biz yapamadık Allah razı olsun güzel insan 😪🙏

🔴.....BU VİDEOYU DAHA ÖNCE DE SEYRETMİŞTİM.....ÇOK DUYGULANMIŞTIM, YİNE SEYRETTİM VE ÇOK DUYGULANDIM.....VE HANİ  İNSANLIK DİYORUZ YA ,İNSAN DİYORUZ YA..İŞTE ..İNSANIN VE İNSANLIĞIN ,EVRENSEL SÖZLÜK ANLAMI....<3 (Y).....👏👏👏👏👏👏👏👏

🔴Sapka takmiyorum ama bu adamin önünde sapka cikariyorum.. Yüreginden öpüyorum...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Albayrak'a omuz atan Soylu'dan kameralara tebessüm Benim türbanlı bacılarıma bu videoyu kim zorla çektirdi bunlar hep montaj dış güçler :D Pilav Üstü Kebap Kanada polisi bir seri katil ile karşılaşırsa?!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Karısının ayaklarını yıkayan erkeğin eve annesi girince düştüğü durum :D