Yanan Ormanın İçinden Çıkan Yavru Ayıcık. Sosyal Medyada Günün Videosu Oldu.

29134 izlenme2018-08-19 08:43:48
Reklamlar
Duydunuz mu ? 
Dersim de Ormanlar yanıyor. 
Kutuplardan bir yerden bahsetmiyorum. “Çağdaş” Neronların eliyle meşe ormanları yakılan coğrafyadan, Türkiyenin 62 plakalı ilinden yani resmi adıyla Tunceli’den söz ediyorum. Fıratın doğusunda bir il duydunuz mu? Baskı yıldırma politikalarıyla İnsansızlaştırılmak ve yalnızlaştırılmak istenen Dersim’den söz ediyorum. Ormanları yakılarak nefesiz bırakılmak istenen kentten... Batıda çalılık yangınında veryansın edenler  ne hikmetse Dersim’e kör ve sağırdırlar. Dersimi çevreleyen meşe ormanları operasyon gerekçesiyle günlerdir yakılıyor. Eskiden gizli yapar ve inkar ederlerdi. Şimdi göstere göstere yakıyorlar! Yakılan ormanlık alanların "özel güvenlik bölgesi" gerekçesiyle Dersimliler tarafından söndürülmesine de izin verilmiyor. Dersimin yaşam kaynağı meşe ormanlarıyla birlikte yabanıl bir yaşam da yok ediliyor. Bir devlet kendi ormanlarını nasıl yakar. Evet yıllardır bu sorunun cevabını arıyoruz. Çakıl taşı edebiyatı yapıp doğası ve tarihiyle yok eden, yakan ve barajlara gömen bir devlet yoktur. Dersim’den yetkililere ve vicdanlı kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunuyorum. 6831 sayılı Orman Kanunu ve 2872 sayılı Çevre Kanunu hükümleri gereği müdahale hukuksal zorunluluktur. Devlet derhal yasal sorumluluğunu yerine getirmeli yanan ormanların söndürülmesine izin vermelidir. 

Ferhat Tunç


Şenoba - Uludere aylardır yanıyor, devlet müdahale etmiyor
Bir çok Kürt ilinin yanı sıra günlerdir Şırnak iline bağlı Uludere ilçesindeki Şenoba Beldesi (SÊGIRIK) günlerdir yanıyor. Ancak devlet kurumları yangına müdahale etmiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

"HDP Barajı Aşamazsa Ne Olacak" Sorusuna CHP'li Seçmenin Cevabı.. Seçim sonuçlarını beğenmeyen AKP’li başkanın ağabeyi: Şırnaklılar desteği hak etmedi KIZ ÖYLE BİR HALAY ÇEKTİ Kİ HERKESİN AĞZI AÇIK KALDI... Erdoğan'dan yemin töreni sonrası ilk açıklama "Size artık başkanım mı diyeceğiz?" sorusuna yanıt

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Festivala Zaroka A Amedê